Nem fogok kémia kiselőadást tartani, és a párkapcsolati kémiáról sem írok.
Arról már szóltam egy előző bejegyzésben, hogy a coaching folyamat akkor működik eredményesen, ha az ügyfél őszintén meg tud nyílni , mert a változás olykor fájdalmas, de mindenképpen kemény munkával jár. Ehhez pedig szükségszerű, hogy olyan szakember kísérje az embert ezen az úton, akivel megvan a szimpátia, összhang, közös hullámhossz. A coach persze tesz ezért – képezve van arra, hogy jól tudjon kapcsolatot, bizalmat kialakítani – de van, hogy minden tudás hiába, ha nincs meg az a bizonyos kémia..
Épp emiatt nem egyszerű coachot választani.
Hol keress?
*Az örök klasszikus, biztos módszer, ha valamelyik ismerősöd tud neked ajánlani valakit. Ő be tud számolni a tapasztalatairól, így már kicsit “ismerheted” leendő coachodat, és nagyobb lesz a bizalomrészedről.
*Ha ajánlás nincs, a következő, ahol kereshetsz – annyira kézenfekvő – az internet. Itt viszont a bőség zavara okozhat gondot. Megnézhetsz sok honlapot, olvashatsz referenciákat, de a legfontosabb, hogy hallgass az ösztöneidre. Aki szimpatikusnak tűnik, attól kérj időpontot.
A legtöbb kollégánál ( nálam is) az első ismerkedő konzultáció ingyenes, így kötelezettség mentesen kiderül, hogy passzoltok-e.
Nem fogok negatív példákat hozni, de ha egy honlap nagyon komolytalan, túl erőltetett, különböző teszteket kérnek kitölteni mielőtt jelentkeznél, (és még sok érdekességgel találkozhatsz) akkor jobb odébb állni.
Ha internet, akkor ott a Linkedin, az ismerőseiden keresztül biztos rábukkansz egy-egy jó szakemberre.
*Coach szaknévsorok
Természetesen a coachok is szeretnék, hogy megtaláld őket. Az országban két szakmailag hiteles coachkereső oldal is működik: Magyar Coachregiszter és a Magyar Coach-szervezetek Szövetségének szaknévsora . Itt garantáltan jó szakemberek közül keresheted meg a számodra legjobbat.
Hogyan?
Sokféle szempont alapján választhatsz. Nem, kor, szakmai múlt, képzettség, referenciák.
Neked kell eldöntened, hogy mi az amitől számodra hiteles egy szakember. De ahogy a szóban is benne van – szakember általában szakképzett. Emiatt mindenképp javaslom, hogy néz utána, hol szerezte valaki a képesítését. Sok olyan magát coachnak valló emberrel találkozhatsz, aki egy céges 2 napos tréning alapján nevezi magát annak.
Ami pedig a legfontosabb, élj a térítésmentes első konzultáció lehetőségével – kérj időpontot több kollégától is, és válaszd azt, aki személyesen a legjobb hatással volt Rád!
Ha keresés közben elakadnál, kérdezz bátran.
Sikeres coach – választást!
Kommentek