Nyár van, esküvői szezon, a hivatalos elköteleződések időszaka.
Meghatottan nézzük házasuló barátainkat a nagy napon, boldogan mosolygunk, irigykedünk – mi nők. Eközben a férfiak talán épp arra gondolnak, hogy elment az esze a vőlegénynek, bekötötték a fejét, oda a gondtalan élete. 🙂
Azonban az elköteleződés nem csak akkor aktuális fogalom, ha a párkapcsolatokról beszélünk.
Gondoljunk csak a saját magunknak tett ígéretekre, és mindegy, hogy nőnek vagy férfinak születtünk, hamar beláthatjuk: Sok esetben nehezebb saját magunknak igen-t mondani valamire, mint száz ember előtt összekötni életünket a szerelmünkkel.
Ugye?
Szeretnénk sok mindent, évszaktól függetlenül.
Fogyni, rendszeresen sportolni, több zöldséget és gyümölcsöt , kevesebb csokoládét enni, új állást keresni, többet sétálni, kevesebbet lógni a közösségi médián, és sorolhatnám a végtelen listát.
Hányszor vagyunk képesek igazán elköteleződni a saját vágyaink, céljaink mellett?
Vajon velünk van a baj, ha minden második héten beszélünk arról, hogy holnaptól végre változtatunk, azonban ez soha nem valósul meg?
Coachként szinte minndennaposak az ilyen helyzetek, elakadások, kérdések, legyen szó munkáról vagy magánéletről. A háttérben sok dolog meghúzódik de nézzük a három legtipikusabbat.
Mitől nem tudunk igent mondani magunknak?
1. Nem tudjuk mit akarunk igazán
2. Motiválatlanság
3. Akaraterő hiánya
Szerinted melyik a legkritikusabb a három közül? Te melyikre tippelnél?
“Csak elkezdeni nehéz!” – unásig hallgattuk már ezt a közhelyet és elárulom, a legtöbb embernek ez nem okoz gondot , hisz ott a kezdeti lendület, lelkesedés, hirtelen sikerélmény. Nem az elkezdéssel van a baj, hanem a folytatással. Kitartóak tudunk e maradni, ha hosszabb időt vesz igénybe a célunk elérése? Tovább tudjuk e folytatni, amikor az eredmények a kezdeti gyors sikerek után lassabban jönnek?
Ilyenkor segít ha van még motiváció. Ha megvan az a bizonyos belső késztetés, ami mozgat, cselekvésre ösztönöz. És itt a hangsúly azon van, hogy belső – mert rengeteg külső inger ér minket, ami ösztönözhet ugyan, de nem biztos, hogy elég a motiváció fenntartására. Azt sokkal könyebb fenntartani, ha pontosan tudjuk mit akarunk. Így semmi nem tud minket eltéríteni a céltól.
Épp ezért, a legfontosabb, hogy tudjuk mit akarunk pontosan, és miért!
Könnyűnek tűnik igaz?
Pedig sokszor ami olyan egyértelmű, az akár két kérdés után bizonytalan lesz.
A coaching folyamat első és legfontosabb része is ez. Pontosítjuk, hogy mit szeretne az ügyfél. Így könnyebben jönnek a megoldási tervek és megvan az a bizonyos elköteleződés is, ami a sikeres megvalósításhoz kell.
Coach nélkül, otthon is konkretizálhatod a célodat, csak szánj magadra fél órát, ülj le, gondold át az alábbiakat:
Mit szeretnél?
Miért szeretnéd ezt?
Honnan fogod tudni, hogy elérted?
Milyen erőforrásokra (tudás, segítség, tennivaló, stb…) van szükséged, hogy teljesüljön?
Mikorra szeretnéd, hogy megvalósuljon?
Hogyan fogod érezni magad, hogy ha sikerült?
És akkor, hogy ha nem? (ez a kedvencem, mert oké, persze jól érezed magad ha arra gondolsz, hogy valami sikerül. De ha nem leszel szomorú, csalódott attól a gondolattól, hogy nem éred el, akkor biztos, hogy ezt akartad igazán?)
Készíts feljegyzést, vagy csak néhány szót dobj papírra, jegyzetlapra, akárhova. Aztán vedd elő másnap. Még mindig egyetértesz azokkal amit leírtál, gondoltál? Időközben vannak ötleteid, a megvalósításra?
Ha egy cselekvő típus vagy és valóban tudod mit akarsz, ezt az utolsó lépést már nem is fogod megtenni, hanem azonnal nekilátsz – tervezel, szervezel, intézkedsz.
Ha nem ebbe a típusba tartozol, akkor másnap megnézed, újragondolod , és ha minden a helyén elkezded a megvalósítást. Nincs halogatás, nincs több kifogás, csak lelkesedés, motiváció, kitartás és tettek. Innen tudod, hogy megtaláltad azt, amit valóban szeretnél.
Hiszen az elköteleződés nem annyi, hogy igent mondasz valamire, hanem az, hogy a szavakat tettek követik!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: