Kérdezték ezt többen kb. egy éve, mikor megtudták, hogy feladom a biztos és jól fizető de annál stresszesebb és fárasztóbb állásomat a multinál és ehelyett coachként, a saját magam uraként fogok dolgozni.
Nagyvárosban és az üzleti életben nem annyira ismeretlen fogalom ez. Én viszont vidéken élek.
Eszembe jutott erről, hogy a rendszeváltás után mikor bejöttek cégek, a tusfürdő is újdonságnak számított, pláne, hogy katalógusból is árulták, így akkor nem csak eladni kellett, de megismertetni az emberekkel, hogy van olyan jó mint a szappan – és mi lett a vége, ez utóbbit már szinte csak kézmosáshoz használjuk..
Pár év múlva biztosan ismertebb lesz ez a fogalom itthon is, de addig még sokszor, sok embernek kell mesélni róla.
Tehát mi is a coaching? Nem egyszerű megfogalmazni, a neten tájékozódva pedig sokfélét talál az ember. Én megfordítom a kérdést és azzal kezdem, hogy mi nem a coaching.
Nem tanácsadás. Sokszor fordítják a ‘life coach’-ot életviteli tanácsadónak – ebből ered aztán félreértés. Egy coach nem ad tanácsot! Soha! Gondolj csak bele. Kaptál már tanácsot? Bizonyára igen. Kapunk ha kérünk, és méginkább kapunk ha nem is kérjük. Mi történik ezután? Meghallgatjuk, bólintunk , netán megköszönjük és már el is felejtettük. Vagy keressük a kifogásokat, nekem ez azért nem lenne jó így mert.., oké, neked működött ezért, de nálam más a helyzet…stb. Tanácsokkal tele van a padlás, és azért nem hozod le és építed be őket, mert azok nem a Te megoldásaid. Amúgy sem szereti senki, ha megmondják mit kell tennie, van épp elég “megmondóember” mindenki életében.
Nem terápia. Pszichológusok, pszichiáterek is kérdésekkel dolgoznak a coachokhoz hasonlóan de van egy nagyon fontos különbség. Míg az előzőekben említett szakemberek, elsősorban a múltadra kíváncsiak, és azt elemezve próbálnak a megoldásra jutni, addig egy coach a jövődre fókuszál, a mai, aktuális problémádra keresi a holnap válaszait. Egy coaching folyamat időben is rövidebb, egy terápiánál. És ami még fontos, a coach lelkileg egészséges emberekkel foglalkozik, olyanokkal, akik változni/változtatni szeretnének, ha pedig úgy látja, hogy az ő szakmai tudása nem a te problémádhoz való, akkor a megfelelő szakemberhez irányít.
Nem mentoring. A mentor egy szakmájában tapasztaltabb, profi személy, aki ezt a tudást osztja meg a mentorálttal. A mentor szakértője az adott témának, a coach szakértője annak a folyamatnak, amivel segít neked a megoldások feltárásában. Nem szükségszerűen rendelkezik hasonló munkahelyi vagy magánéleti tapasztalattal, de ez nem is szükséges. Sőt, sok esetben jobb is, ha a szakmai múltja teljesen eltér, így sokkal objektívebb tud lenni a folyamat során.
Nem tréning. Itt nem arra gondolok, hogy egy tréningen jellemzően több résztvevő van – hiszen létezik team coaching is, hanem arra, hogy egy tréningen új tudást kap az ember, új információkat, meglátásokat. A coacing folyamat a már rendelkezésedre álló tudásbázisodra alapoz, nem új dolgokat tanít.
Akkor mi is ez?
Egy partneri viszony, kölcsönös együttműködés, ami arra összpontosít, hogy elérd a céljaid. A coach kérdésekkel segít abban, hogy más szemüveggel lásd a helyzetet, hogy objektíven az adott feladatra koncentrálj és megtaláld azt a legjobb megoldást, ami mellett teljesen elköteleződsz. Arra inspirál, hogy a legtöbbet hozd ki magadból, másképp láss dolgokat, másképp gondolkozz és növeld a hatékonyságodat.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: